Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Vilniaus apygardos teismas
lt
En

Naujienos

Europos Žmogaus Teisių Teismas: Lietuva, drausdama medikams priimti gimdymus namuose, nepažeidė Konvencijos nuostatų

Europos Žmogaus Teisių Teismas: Lietuva, drausdama medikams priimti gimdymus namuose, nepažeidė Konvencijos nuostatų
2019-06-05

Šiandien Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Kosaitė-Čypienė ir kiti prieš Lietuvą (bylos Nr. 69489/12), kurioje spręstas klausimas, ar buvo pažeistos pareiškėjų teisės į privatų gyvenimą dėl to, kad pagal Lietuvos teisės aktus neleidžiama medicinos personalui priimti gimdymų namuose.

EŽTT konstatavo, kad Konvencijos 8 straipsnio pažeidimas nebuvo padarytas.

EŽTT pripažino, kad dėl Lietuvos Respublikos teisinio reglamentavimo pareiškėjos verčiamos rinktis tarp gimdymo ligoninėje ir gimdymo namuose, tačiau be medicinos personalo priežiūros. Toks reglamentavimas lėmė teisės į privatų gyvenimą ribojimą, bet šis ribojimas buvo aiškiai nustatytas teisės aktuose ir pareiškėjos žinojo, kad negali tikėtis gimdymo namuose su medicinos personalo priežiūra. EŽTT pažymėjo, kad Lietuva išlaikė tinkamą pusiausvyrą tarp pareiškėjų teisių užtikrinimo ir valstybės teisėto intereso apsaugoti vaiko bei motinos sveikatą gimdymo metu. Jau nuo 1990 metų gimdymo namuose buvo įrengiamos palatos, primenančios namų aplinką, o pareiškėjos galėjo gauti medicinos pagalbą po gimdymo, jei gimdymo namuose metu ar po jo joms būtų kilusios komplikacijos.

Be to, EŽTT pažymėjo, kad pagal Lietuvos teisinį reglamentavimą neigiami teisiniai padariniai buvo numatyti tik medicinos personalui, priimančiam gimdymus namuose, bet pačioms motinoms gimdyti namuose nebuvo draudžiama. Taigi, pareiškėjų teisės į privatų gyvenimą ribojimas nebuvo neproporcingas. Taip pat EŽTT atkreipė dėmesį į tai, kad pagal Konvenciją nereikalaujama, kad būtų leisti suplanuoti gimdymai namuose, nes šiuo klausimu Konvenciją pasirašiusių šalių praktika yra labai skirtinga.

Visą sprendimą anglų kalba galite rasti čia.

Parengė Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyrius

 

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}