Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Vilniaus apygardos teismas
lt
En

Naujienos

Teismas prisitaikė prie pandemijos iššūkių - dedamos visos pastangos bylas nagrinėti itin sparčiai

Teismas prisitaikė prie pandemijos iššūkių - dedamos visos pastangos bylas nagrinėti itin sparčiai
2021-05-17

Teismas – ypatinga valstybės institucija, o jos darbuotojų atsakingas darbas lemia teismo veiklos kokybę ir rezultatus. Apygardos teismai yra ne tik pirmoji instancija, kuri nagrinėja baudžiamąsias ir civilines bylas, įstatymo priskirtas jo kompetencijai, bet ir apeliacinė instancija apylinkių teismų nuosprendžiams, sprendimams ir nutartims.

Vilniaus apygardos teisme pirmąja instancija nagrinėjamos baudžiamosios bylos, kuriose asmenys kaltinami padarę sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. 2020 metais Vilniaus apygardos teisme buvo gautos 344 pirmos instancijos baudžiamosios bylos. Nebaigtų šios rūšies bylų likutis ataskaitinio laikotarpio pradžioje buvo 111, o pabaigoje – 126. Vidutinė bylos nagrinėjimo trukmė (mėnėsiais) – 5,18.

Vilniaus apygardos teisme pirmos instancijos pagal bendrąsias proceso taisykles nagrinėjamos baudžiamosios bylos pagal jų sudėtingumą skirstomos į 3 rūšis: įprastinio sudėtingumo, sudėtingos ir itin sudėtingos. 2020 metais teisme gautos 23 sudėtingų ir 9 itin sudėtingų bylų rūšims priskiriamos pirmos instancijos baudžiamosios bylos.

Vilniaus apygardos teisme ilgiau nei vienus metus pagal bendrąsias proceso taisykles nagrinėjamų pirmos instancijos baudžiamųjų bylų skaičius, palyginus su 2018 ir 2019 metų duomenimis, padidėjo: iki 2018 m. gruodžio 20 d. buvo likusios neišnagrinėtos 27 ilgiau nei vienus metus pirma instancija nagrinėjamos baudžiamosios bylos, iki 2019 m. gruodžio 27 d. buvo likusios 29 tokios baudžiamosios bylos, o iki 2020 m. gruodžio 31 d. tokių bylų likutį sudarė 41 byla, tai yra šis skaičius padidėjo apie 30 procentų, ir tai iš esmės lėmė šalyje paskelbtas karantinas.

Viena iš tokių sudėtingų baudžiamųjų bylų, sulaukianti didelio visuomenės ir žiniasklaidos priemonių susidomėjimo, Vilniaus apygardos teisme gauta 2018 m. balandžio 19 d. Visuomenėje ši byla labiau žinoma kaip politinės korupcijos byla. Tą pačią dieną bylai buvo suteiktas prioritetinis statusas, kadangi jos nagrinėjimo operatyvumu siekiama apginti ir apsaugoti viešą interesą. Bylai suteikus specialųjį statusą, siekta minimizuoti galimas rizikas dėl galimai ilgos bylos nagrinėjimo trukmės.  

Per laikotarpį nuo bylos nagrinėjimo pradžios iki dabar suplanuoti ir vyko 238 teismo posėdžiai, kaltinimai byloje pareikšti 5 fiziniams ir 3 juridiniams asmenims, kuriuos gina 12 gynėjų, teismo posėdžiuose apklausta 100 liudytojų. Teismo posėdžių datos buvo derinamos daugiau kaip metams į priekį. Buvo atsižvelgiama į teisėjų kolegijos narių užimtumą nagrinėjant kitas baudžiamąsias bylas, taip pat – į didelį byloje dalyvaujančių asmenų skaičių, proceso dalyvių – advokatų, prokuroro – užimtumą kitose bylose, jų atostogų grafikus, pandemijos metu paskelbtus apribojimų reikalavimus. Teisme ši baudžiamoji byla nagrinėjama itin sparčiai, dedamos visos pastangas kuo greičiau objektyviai išnagrinėti bylą ir priimti teismo sprendimą.

2020 metais Vilniaus apygardos teisme gautos 545 apeliacine tvarka pagal apeliacinius skundus dėl pirmos instancijos teismo priimtų nuosprendžių (nutarčių) nagrinėjamos baudžiamosios bylos, iš jų: 533 bylos su apeliaciniais skundais dėl apylinkės teismo nuosprendžių ir 12 bylų su apeliaciniais skundais dėl apylinkės teismo nutarčių. Be to, 6 tokios rūšies bylos gautos iš kasacinio teismo.

Iš viso apeliacine tvarka pagal apeliacinius skundus dėl apylinkės teismo nuosprendžių 2020 metais išnagrinėta 519 bylų, o pagal apeliacinius skundus dėl apylinkės teismo nutarčių – 7 bylos. Taip pat 2020 metais Vilniaus apygardos teisme išnagrinėta 1 417 ikiteisminio tyrimo dokumentų, 490 administracinių nusižengimų (administracinių teisės pažeidimų) bylų, 3 iš jų spręstas bylų teismingumo klausimas.

Bylų paskirstymas, krūvio reguliavimas yra svarbūs teismo ir teisėjų darbo efektyvumo, jų nepriklausomumo ir vaidmens stiprinimo veiksniai. 2021 m., palyginti su 2020 m., statistiniai darbo krūvių skirtumai tarp didžiausią ir mažiausią darbo krūvį turinčių teismų sumažėjo nedaug, tačiau išliko dar pakankamai dideli. Šalies teismuose 2020 m. nagrinėta 365 tūkstančiai bylų. Tai – 1 000 bylų per dieną. Teisėjai ir kiti teismų sistemos darbuotojai susidūrė su koronaviruso nulemtais ribojimais, todėl buvo imtasi neatidėliotinų nuotolinio darbo ir bekontakčių paslaugų užtikrinimo priemonių. Tinkamai organizavus darbą, teismai savo veiklą ir toliau vykdo nepertraukiamai.

 

 

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Naujienų prenumerata

Informacija

Teismo darbo laikas

I–IV 8.00–17.00

V 8.00–15.45

Pietų pertrauka

12.00–12.45

Dokumentų priėmimo laikas

I–IV 7.30–17.00

V 7.30–15.45

Telefonas pasiteirauti:

8 706 68 369, 8 706 68 367, 8 706 68 364

El. paštas vilniaus.apygardos@teismas.lt