Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Vilniaus apygardos teismas
lt
En

Naujienos

Vilniaus apygardos teisme – Henrikos Bartkutės autorinės tapybos darbų paroda

Vilniaus apygardos teisme – Henrikos Bartkutės autorinės tapybos darbų paroda
2022-11-29

Š. m. lapkričio 29 d. Vilniaus apygardos teisme atidaryta menininkės Henrikos Bartkutės autorinės tapybos darbų paroda.

Menininkės Henrikos Bartkutės profesiniame kraityje – daugiau nei pusšimtis personalinių tapybos parodų. Tekstilę studijavusi, o vėliau į tapybos pasaulį stačia galva nėrusi dailininkė, sukūrė ypatingą autorinę techniką, kuria daugiau nei trisdešimt metų stebina meno mylėtojus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

H. Bartkutė – tekstilininkė, tapytoja, gimusi Marijampolėje. Menininkė 1983-1984 metais studijavo tekstilę Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1984 iki 1989 žinias gilino Maskvos pramoninės dailės aukštojoje Stroganovo vardo mokykloje, kurioje baigė taikomosios tekstilės specialybę.

Parodose menininkė pradėjo dalyvauti 1985 m. Vienos svarbiausių: 1989 m. tarptautinė mini gobeleno paroda ir seminaras Maskvoje, 1990 m. respublikinė taikomosios dailės paroda Vilniuje, 1998 m. mini gobelenų paroda Vengrijoje, 1998 m. II lino bienalė Normandijoje, 1999 m. „Nos plus belles histoires brodees“ Paryžiuje, 1997, 1999, 2001 m. tarptautinės tekstilės parodos Kaune, 2002 – 2003 m. personalinės parodos Lietuvoje bei užsienyje.

H. Bartkutės kūryba išsiskiria savitos autorinės technikos suformuota plastika. Ieškodama intriguojančių faktūrų ir kompozicijų, menininkė derina įvairias netradicines medžiagas. Autorė mėgsta šiltas spalvas, natiurmortus bei abstrakčias kompozicijas. Jos kūriniuose dažnai pasikartoja drugelio, gėlės žiedo, žuvies motyvas, pasitelkiamas ornamentas. Menininkės darbai dekoratyvūs, pasižymi pozityvumu, teigiama nuotaika ir jaukumu.

„Visi mano darbai yra padaryti autorine technika. Tai yra svarbiausia. Norėčiau pabrėžti, kad tai yra aliejinė tapyba ant drobės. Ant drobės tepu nuo dešimties iki penkiolikos skirtingo grunto sluoksnių, iš kurių kiekvienas džiūsta apie parą. Taip išgaunu tą drobės sutrūkinėjimo efektą, ant kurio vėliau tapau paveikslą aliejiniais dažais. Bet ir tai dar ne viskas… Kai pagaliau nutapytas paveikslas nudžiūva, imuosi tonuoti, dėl to labai gerai išryškėja įtrūkimai. Šią autorinę techniką sugalvojau pati ir jau 20 metų dirbu naudodama ir tobulindama ją“, – apie savo kūrybos procesą pasakoja H. Bartkutė.

Autorė priduria, kad visada dirba gerai nusiteikusi ir visada, pradėdama tapyti paveikslą, pagalvoja apie tai, kad paveikslas turėtų džiuginti žmones. „Pas mus ir taip klimatas šaltas, žiema ilga. Nenaudoju jokių tamsių spalvų, noriu kad mano darbuose būtų kuo daugiau saulės, ir jie žmonėms atneštų kuo daugiau teigiamų emocijų“, – atvirauja H. Bartkutė. Anot jos, žiūrovui, pirmiausia, turi patikti spalvinė gama, o žiūrėdamas į paveikslą, jis turi pajausti teigiamas emocijas.

Dailininkė mėgsta kurti ir interjerams. Jos darbai yra labai šilti, primena šiek tiek odą, keramiką ir freską, todėl puikiai tinka tiek privačioms, tiek ir visuomeninėms erdvėms.

Netgi ruošdama savo personalinę parodą ir tapydama drobes, autorė dažnai pagalvoja, kaip padaryti taip, kad darbas kažkam patiktų. „Kūryba dėl pačios kūrybos – tikrai nėra mano pašaukimas. Kiekvieną rytą atėjusi į studiją, pagalvoju, ką padaryti gražaus, kad tai kam nors patiktų. Savo darbais stengiuosi dovanoti žmonėms vien teigiamas emocijas“, – sako H. Bartkutė.

Menininkė kuria didelius altorių paveikslus, kuriais papuoštos ne tik Lietuvos bažnyčios, bet ir užsienio šalių svarbūs objektai, muziejai.  H. Bartkutės darbai eksponuojami Beaux Arts muziejuje Paryžiuje, Szombathely muziejuje Vengrijoje, Istorijos ir Pasaulio Vandenynų muziejuose Kaliningrade, Art Hub Meno kolekcijoje Abu Dhabyje. Dailininkės kūrinių yra privačiose kolekcijose Lietuvoje, Rusijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje bei JAV. H. Bartkutė – Šv. Fortūnatos, menų globėjos, premijos laureatė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 1992 metų.

Menotyrininkai apie H. Bartkutės kūrybą

Jolanta Zabulytė (menotyrininkė): Šiuolaikinės lietuvių dailės kontekste H. Bartkutės kūryba išsiskiria autorinės technikos suformuota novatoriška plastika. Autorė drąsiai eksperimentuoja, išbando įvairias netradicines medžiagas, išgaudama intriguojančias faktūras, ir jų derinius. Tapybos darbai pasižymi itin originalia faktūrų, spalvų bei piešinio darna, – tarsi laiko paženklintų plokštumų skeveldromis „restauruojamos“ naujų pasaulių erdvės ar jų fragmentai: priešistorinių žmonių išgyvenimo simboliai, senųjų olandų tapybą primenantys jaukūs natiurmortai, abstrakčios, lakoniškų formų kompozicijos. Menininkės sukurtame pasaulyje nėra monotonijos ar liūdesio, – čia žaidžiama kontrastais ir šviesia ramybe.

Vida Mažrimienė (menotyrininkė): Įvairiapusis išsilavinimas suteikė galimybę meno kūrinį atlikti bet kuriuo stiliumi. Sukurta originali technika, kurios esminis bruožas – laiko paženklinto ir suskilusio paviršiaus faktūriškumo derinys – dailininkės kūrybos savastis. Menininkės biografija formuoja ir individualumo ženklus.

 

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Naujienų prenumerata

Informacija

Teismo darbo laikas:

I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka
12.00–12.45

Dokumentų priėmimo laikas:

I–IV 7.30–17.00
V 7.30–15.45

Telefonai pasiteirauti:
8 706 68 369, 8 706 68 367, 8 706 68 364

El. paštas:
vilniaus.apygardos@teismas.lt

E. pristatymas elektroninio pristatymo dėžutės duomenys:
pavadinimas – Vilniaus apygardos teismas;
dėžutės adresas – 193312970.