Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Vilniaus apygardos teismas
lt
En

Naujienos

Vilniaus apygardos teisme – įspūdinga prieverpsčių paroda

Vilniaus apygardos teisme – įspūdinga prieverpsčių paroda
2019-07-22

Liepos 12 d. Vilniaus apygardos teisme atidaryta tautodailininko iš Aukštaitijos Albino Šileikos prieverpsčių paroda. Šią išskirtinę kūrybos parodą ir gausiai sukauptą prieverpsčių kolekciją bus galima aplankyti iki spalio mėnesio pabaigos.

Albinas Šileika gimė 1973 m. Vilniuje. Šiuo metu gyvena ir dirba Utenoje, mokėsi Prienų r. Jiezno miestelyje ir Vilniaus m. tuometinėje internatinėje mokykloje (vaikų globos namuose). Besimokydamas Vilniuje, dirbdamas „Ąžuolo“ fabrike, įgijo staliaus specialybę. Mokėsi Balbieriškio ŽŪM ir įgijo žemės ūkio mašinų technologo specialybę, tarnavo Lietuvos kariuomenėje, mokėsi Vilniuje Policijos akademijoje ir įsidarbino Utenos policijos komisariate, kur šiuo metu ir dirba jau 20 metų.

Šis pareigūnas gali papasakoti neeilinę savo gyvenimo istoriją, tačiau pats Albinas džiaugiasi, kad tikriausiai gimęs po laiminga žvaigžde, – nei brolių, nei seserų, nei tėvų nepažinojęs, tačiau sutikęs daug nuostabių žmonių, padėjusių jam rasti vietą gyvenime.

Drožybos ant medžio išmoko būdamas vaikų globos namuose, apie 11-us savo gyvenimo metus. Kaip teigia pats A. Šileika: „Tai mielas širdžiai laisvalaikio pomėgis, kurį ir šiuo metu propaguoju, į meno kūrinius sudedu ir tradicinio meno principus, ir atrandu daug erdvės saviraiškai“.

Uteniškio tautodailininko sukurtos prieverpstės žavi tradicine kompozicija, išlaikytomis formomis ir itin kruopščia drožyba. Jose sugula lietuviški tradiciniai ženklai ir simboliai.

Tautodailininkas nuo pat vaikystės mėgo medį bei staliaus darbus. Jam ypač patiko meistrauti bei kurti įvairius dirbinius iš medžio – rankšluostines, prieverpstes. Prieverpstė – tai iš natūralaus medžio pagaminta verpimo ratelio sudėtinė dalis. Prie jos būdavo pritvirtinamas verpiamos vilnos ar linų kuodelis. Prieverpstė visuomet būdavo puošiama įmantriais bei įvairiais raižinių motyvais. Puošyboje dominuoja saulės motyvai, segmentinės žvaigždės, paukščiai, gėlės, medžiai, nešantys sėkmę, laimę, turtus bei derlių. Kiti raštų motyvai – geometriniai. Šiuos ženklus ir simbolius A. Šileika įkurdina ir savo darbuose. Pasak tautodailininko, sukurti prieverpstę užtrunka nuo kelių valandų iki mėnesio – tai priklauso nuo rašto, paties kūrinio aukščio, sudėtingumo ir t. t.

Šiais laikais prieverpstės tapo solidaus bei išskirtinio namų interjero dalis, o taip pat unikali dovana arba rankų darbo suvenyras. Yra sakoma, kad pas ką namuose yra prieverpstė, tiems namams ji nešą ramybę, darną ir laimę…

A. Šileikai malonu, kad iš liepos medienos droždamas meniškas prieverpstes pagal tradicinius lietuviškus papročius, gali puoselėti Lietuvos tautotodailės amatą. Tautodailininkas yra sukūręs daugiau kaip 2 000 prieverpsčių-verpsčių, 150 rankšluostinių. Savo drožinių kolekcijoje tautodailininkas turi 200 darbų, iš kurių apie 120 keliauja po parodas Lietuvoje ir užsienyje. A. Šileika yra surengęs daugiau nei 100 parodų, 100 edukacinių užsiėmimų vaikams bei bendruomenės nariams, supažindina juos su etnokultūra ir drožybos papročiais.

„Medžio drožyba – tai senas amatas ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kiek mes galime tęsti senąsias tradicijas, išlaikant tautinį paveldą bei jo autentiškumą. O pati kūryba – tai atgaiva sielai, ir senųjų amatų puoselėjimas. Noriu, kad tautinis paveldas nebūtų užmirštas“, – sako parodos autorius Albinas Šileika.

Dar daugiau A. Šileikos darbų galite pamatyti puslapyje sileikosprieverpstes.lt.

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Naujienų prenumerata

Informacija

Teismo darbo laikas:

I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka
12.00–12.45

Dokumentų priėmimo laikas:

I–IV 7.30–17.00
V 7.30–15.45

Telefonai pasiteirauti:
8 706 68 369, 8 706 68 367, 8 706 68 364

El. paštas:
vilniaus.apygardos@teismas.lt

E. pristatymas elektroninio pristatymo dėžutės duomenys:
pavadinimas – Vilniaus apygardos teismas;
dėžutės adresas – 193312970.